|
LB6:n valmistus on loppunut. Korvaavaa tuotetta ei ole saatavana.
LB6 on ISDN-testien apuväline
LB6 muodostaa testisilmukan takaisin soittavaan laitteeseen ISDN-yhteyden B-kanavalla. Esimerkiksi toistuvia BER-testejä voidaan tehdä LB6:n avulla ilman, että kalliita mittalaitteita joudutaan varaamaan testikäyttöön. LB6 mahdollistaa yhteyksien testaamisen myös kaukoverkon läpi. Lisäksi sillä voidaan testata vaihteeseen kytkettyjä verkkopäätteitä ilman, että kaikki muut samannumeroiset tilaajajohdot joudutaan sulkemaan esim. BER-testin ajaksi.
LB6 toimii Euro-ISDN S-rajapinnassa (BRI) normaalin päätelaitteen paikalla. Yleensä LB6 asennetaan keskuksiin ja sille varataan oma puhelinnumero. Laite vastaa tulevaan puheluun MSN-numerosta ym. välittämättä ja muodostaa silmukan B-kanavalle eli kaiuttaa siitä tulevat bitit takaisin samaan B-kanavaan niitä muuttamatta. LB6 pystyy käsittelemään molempia B-kanavia yhtä aikaa toisistaan riippumatta.
Helppo asentaa
LB6 voidaan asentaa seinälle ja siinä on vain yksi RJ45-naarasliitin S-rajapinnan kytkemiseksi. Laitetta ei tarvitse avata asennettaessa ellei S-rajapinnan 100 ohmin päätevastuksia haluta kytkeä päälle. LB6 ei sisällä paristoja tai akkuja, vaan se saa energiansa linjasta. Laitteen ohjelmisto voidaan tarvittaessa päivittää.
|
Peruskokoonpano
|
|
|
LB6
|
Testisilmukan muodostaja
|
|
Käyttöohje
|
|
|